Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Dwóch Polaków na podium Letniego Grand Prix! Wygrał Dawid Kubacki, trzecie miejsce dla Piotra Żyły

Dawid Kubacki na belce

Pierwsza seria to prawdziwy koncert naszych skoczków, którzy zajmowali trzy pierwsze miejsca. Prowadził Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld poszybował na 92 metr i o 4,8 punktu wyprzedzał Macieja Kota. Ten skoczył 90,5 metra. Blisko czołowej dwójki był też trzeci Piotr Żyła z odległością 88,5 metra. Do finału awansowali jeszcze Kamil Stoch (87 m) i Jakub Wolny (85,5 m). Zajmowali oni kolejno 12. i 21. miejsce. Na pierwszej rundzie zmagania zakończył Paweł Wąsek.

W drugiej serii Dawid Kubacki nie pozostawił cienia złudzeń, że w Hinzenbach był najlepszy. Polak skoczył 86 metrów i pewnie triumfował. Drugi był Philipp Aschenwald. Austriak poszybował na odległość 86,5 metra i przegrał z naszym zawodnikiem o 3,8 punktu. Dwa metry krócej niż Aschenwald skoczył Piotr Żyła. Wystarczyło to jednak do utrzymania trzeciego miejsca.

Maciej Kot w finale wylądował na 85 metrze i ostatecznie uplasował się na piątej lokacie. Kamil Stoch po odległości 83,5 metra spadł na 13. miejsce. Tyle samo co trzykrotny mistrz olimpijski skoczył Jakub Wolny, co dało mu 24. pozycję.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzi Japończyk Yukiya Sato. Drugi ze stratą dziesięciu punktów jest Dawid Kubacki. Japończyk startował jednak w aż siedmiu konkursach, a Polak zaledwie w trzech. W przyszłą sobotę zakończenie sezonu letniego w Klingenthal.