Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Wybraliście „Złotą Trzynastkę” polskiego sportu!

Redakcja „Magazynu Sportowiec” nominowała w plebiscycie 30 sportowców, którzy w minionym roku wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami. Z tej puli – mimo jakże trudnego wyboru – nasi dziennikarze wraz z czytelnikami wytypowali „Złotą Trzynastkę”. A oto i ona. Kolejność jest przypadkowa!

Jędrzej LOSKA (jiu-jitsu)

Złoty chłopak. W 2017 roku zawodnik sięgnął po złoty medal na The World Games we Wrocławiu, a jakby tego było mało wygrał też mistrzostwa świata w Bogocie.

Jarosław OLECH (trójbój siłowy)

Drugiej takiej postaci w polskim sporcie nie ma. Olech w 2017 roku już szósty raz z rzędu został mistrzem świata w trójboju siłowym. Wcześniej odniósł jednak największy sukces w karierze zdobywając złoto na The World Games przed własną publicznością we Wrocławiu.

Łukasz KUBOT (tenis)

Deblista jakich mało. 2017 rok należał do niego. W duecie z Marcelo Melo wygrał Wimbledon i pięć mniejszych turniejów. W turnieju Masters debel doszedł aż do finału.

Robert LEWANDOWSKI (piłka nożna)

2017 rok „Lewy” zakończył z 53 trafieniami i koroną najlepszego strzelca eliminacji do mundialu. To jednak nie liczby pokazują jak dobry był to sezon dla Polaka. Napastnik poprowadził Bayern Monachium do wygrania Bundesligi, a reprezentację Adama Nawałki do awansu na mistrzostwa świata do Rosji.

Magomedmurad GADŻIJEW (zapasy)

To był srebrny rok naszego zapaśnika. Pochodzący z Dagestanu zawodnik najpierw sięgnął po wicemistrzostwo Europy, a potem dołożył do tego wicemistrzostwo świata. A niewiele brakowało, żeby z obu imprez wracał ze złotym medalem.

Iga BAUMGART, Aleksandra GAWORSKA, Małgorzata HOŁUB, Justyna ŚWIĘTY, Patrycja WYCISZKIEWICZ (lekkoatletyka)

Nasza sztafeta 4×400 metrów w minionym sezonie biegała w różnych konfiguracjach, ale to właśnie te zawodniczki stanowiły jej trzon. Dziewczyny w 2017 roku odniosły liczne sukcesy. W Belgradzie zostały halowymi Mistrzyniami Europy, a w Londynie brązowymi medalistkami mistrzostw świata. Zajęły też 2. miejsce w nieoficjalnych MŚ sztafet.

Paweł FAJDEK (lekkoatletyka)

Po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro młociarz pokazał, że nadal jest dominatorem. W Londynie Fajdek pewnie wywalczył tytuł mistrza świata i teraz zapowiada, że chce pobić rekord świata.

Piotr LISEK (lekkoatletyka)

To był najlepszy sezon w jego karierze. W Belgradzie został halowym mistrzem Europy, a później wywalczył wicemistrzostwo świata na Stadionie Olimpijskim w Londynie. Co więcej, w Poczdamie tyczkarz skoczył magiczne sześć metrów czym pobił rekord Polski.

Anita WŁODARCZYK (lekkoatletyka)

Prawdziwa hegemonka koła. W zeszłym roku dwukrotna mistrzyni olimpijska wygrała wszystko co tylko mogła. Najważniejsze zwycięstwo odniosła jednak w Londynie, gdzie po raz kolejny sięgnęła po tytuł mistrzyni świata.

/fot. Bizzi-Trifiletti/

Ewa NELIP (szermierka)

To dzięki niej nasza szermierka przeżyła w zeszłym roku renesans. Nasza szpadzistka najpierw została wicemistrzynią świata, a potem poprowadziła drużynę do brązu na tej samej imprezie. Jakby tego było mało Ewa znalazła się również w ekipie, która pierwszy raz od lat wygrała Puchar Świata.

/fot. archiwum prywatne Wojciecha Wojdaka/

Wojciech WOJDAK (pływanie)

Choć pływak z Brzeska nie można zaliczyć końcówki roku do udanych, to wcześniej nie miał powodów do narzekań. Wielokrotnie stał na podium Pucharu Świata, ale najważniejszy sukces odniósł w lipcu w Budapeszcie. W stolicy Węgier w pięknym stylu wywalczył wicemistrzostwo świata na dystansie 800 metrów.

Kamil STOCH (skoki narciarskie)

Zawodnik z Zębu 2017 rok zaczął z wysokiego „c”. Dwukrotny mistrz olimpijski jako drugi Polak w historii wygra Turniej Czterech Skoczni. Triumfował też w kilku zawodach Pucharu Świata, dzięki czemu sezon zakończył na 2. lokacie. Stoch poprowadził też biało-czerwonych do złota na Mistrzostwach Świata i końcowej wygranej w Pucharze Narodów.

Patryk DUDEK (żużel)

To był znakomity sezon w wykonaniu 25-latka. Żużlowiec Falubazu jako pierwszy debiutant w historii wywalczył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Razem z drużyną sięgnął również po złoto w Drużynowych Pucharze Świata i The World Games.