Znajdź nas

Analizy

Rzeczywisty potencjał polskiego sportu! Klasyfikacja wg. „Nasze Igrzyska”

Andrzej Breguła, twórca strony „Nasze Igrzyska”, postanowił zmierzyć się z olbrzymim wyzwaniem. Regularnie śledzi i zbiera informację z blisko 180 dyscyplin sportowych, w których rywalizuje się na całym świecie. Wszystko po to, aby stworzyć ogólną klasyfikację punktową, która według jego zamysłu odzwierciedla sportowy potencjał danego kraju. Ponadto autor poniższego tekstu chce poprzez ten pomysł wypromować mniej znane dyscypliny sportowe, w których Polacy osiągają sukcesy.

Nasze Igrzyska - idea rankingu wspólnych Igrzysk

Szanowni sportowcy i kibice sportowi. Jak myślicie? Jesteśmy potęgą w sporcie? W 2018 roku z mediów przekonaliśmy się, że poza skokami narciarskimi nie osiągamy sukcesów w innych sportach zimowych. Dowiedzieliśmy się również, że nie gramy tak wspaniale w piłkę nożną jakbyśmy chcieli. W grach zespołowych tylko w męskiej siatkówce udowodniliśmy, że jesteśmy mistrzami.

Ostatnie Letnie Igrzyska Olimpijskie stawiają nas na około 30. miejscu na podstawie tabeli medalowej. To później miało swoje odbicie w stwierdzeniach „że jednak nie jest za dobrze”. Powstają przez to projekty typu „stop zwolnieniom z WF-u”. Bo według stereotypów słabe efekty na olimpiadach itp., to wina omijania przez dzieci lekcji wf-u. Ale ja się pytam jakie są to efekty? Czy ktoś w ogóle liczy dokładnie nasze osiągnięcia sportowe we wszystkich dziedzinach? Czy ktoś robi jakieś analizy i czy z tego powstają konstruktywne wnioski?

Idea projektu „Nasze Igrzyska”

Od jakiegoś czasu prowadzę stronę „Nasze Igrzyska„, aby pokazać jaka jest prawda o naszym sporcie. Jest ona wyrażona w różnych wyliczeniach i statystykach. Robię to z ciekawości. Odpowiadam sobie na pytanie: co jeżeli potraktujemy największe imprezy z prawie wszystkich dyscyplin sportowych na świecie jako jedną wielką klasyfikację medalową na wzór Igrzysk? Czy ostatecznie jesteśmy na tym 30. miejscu?

Oczywiście ktoś może mieć tutaj pewne obiekcje, że dlaczego porównuję sukcesy w sportach olimpijskich ze sportami niszowymi, w których liczba zawodników jest znacznie mniejsza. Bo przecież olimpijczyk musiał pokonać znacznie więcej przeciwników niż zawodnicy uprawiający anonimowy sport. Ale czy dyscypliny mniej medialne są łatwiejsze? Czy maratończyk, który pokonał 100 rywali, jest lepszym sportowcem od szybownika, który na imprezie najwyższej rangi wygrał tylko z 20 konkurentami? To nie jest w żadnym wypadku banalne zagadnienie.

Jedna wspólna klasyfikacja

Sport to sport, a jego różnorodność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli zaakceptujemy te różnice, to zaakceptujemy też to, iż jesteśmy jednak dobrzy w sporcie w ujęciu ogólnym. Z całym szacunkiem dla programów typu „stop zwolnieniom z WF-u”, ale czy nie byłoby korzystniej wdrażać pomysły, które bardziej promowałyby wszystkie nasze sukcesy sportowe, a nie tylko wybrane dyscypliny będące w programie Igrzysk Olimpijskich?

Jednym z takich rozwiązań jest powstanie nowej idei, która podsumowałaby wszystkie sporty jakie są nam znane. Wystarczy, że stworzymy odpowiednią punktację za zdobywane medale i adekwatną do rangi oraz poziomu danego wydarzenia. Wówczas powstaje nowy wzór oceniania potencjału sportowego państw – tak jakby rozegrano jedne wielkie Igrzyska. Efektem jest ranking pokazujący najdokładniej, kto jest najlepszy i jakie miejsce zajmuje w rzeczywistości Polska.

* zasady punktowania dostępne na stronie Nasze Igrzyska

 

nasze igrzyska ranking dyscyplin na 2018

Cały ranking pod linkiem http://www.naszeigrzyska.mmj.pl/data/ranking2018.pdf

Po podsumowaniu najważniejszych wyników ze 177 dyscyplin w 2018 roku, klasyfikacja za medale wzbogacona odpowiednią punktacją wygląda następująco. Największą potęgą w sporcie jest USA tuż przed Rosją. Amerykanie zdobywali medale aż w 105 dyscyplinach, z czego w 28 byli najlepsi. Co prawda najwięcej złotych medali zdobyli rosyjscy sportowcy, ale w większości zawdzięczają to sportom walki, w których można zdobywać krążki w wielu kategoriach. Stany Zjednoczone zaś lepiej wypadały w grach zespołowych.

Pozycja Polski

A jak Polska wygląda w takiej klasyfikacji? Okazuje się, że znajdujemy się w czołówce! W 2018 roku zdobyliśmy aż 365 medali w 78 dyscyplinach (13 olimpijskich i 65 nieolimpijskich). Najlepsi byliśmy w 10 sportach. To dało nam ponownie bardzo wysokie 7. miejsce w świecie. Co prawda lepszym dorobkiem medalowym mogą pochwalić się Chiny, ale sportowcy kraju środka zdobywali medale w o wiele mniejszej liczbie dyscyplin. A w takich wyliczeniach powinna również decydować w dużej mierze wszechstronność.

nasze igrzyska ranking dyscyplin na 2018

Wszystkie dyscyplina pod linkiem http://www.naszeigrzyska.mmj.pl/index.php?p=4 albo https://www.facebook.com/naszeigrzyskapopieram/photos/a.552585081428580/2277226488964422/?type=3&theater

Po co to wszystko?

A no po to, aby uświadamiać społeczeństwo, iż sport to nie tylko to, co pokazuje nam telewizja lub opisują gazety. Mamy wielu świetnych zawodników, którzy na co dzień walczą o środki finansowe i sprzęt, żeby spełniać swoje marzenia. Zapomina się o nich kosztem dyscyplin, w których często nie osiągamy żadnych sukcesów. Tworzy się projekty typu „stop zwolnieniom z wf-u”, które oczywiście są potrzebne. Jednakże dzieciaki można zainspirować inaczej do ruchu i rywalizacji. Na przykład poprzez pokazaniu im, iż istnieją alternatywy dla piłki nożnej czy siatkówki. Bo nie każdy ma odpowiednie warunki do aktywnego uczestniczenia w wymienionych dyscyplinach.

Dlatego stworzyłem projekt „Nasze Igrzyska”, które traktuje tak samo wszystkie znane mi i moim odbiorcą dyscypliny. Rozumiemy, że są sporty, których popularności nie da się pokonać. Ale nie oznacza to tego, że nie można starać się promować innych dziedzin sportu.

Więcej w Analizy